Enerji İçeceği Nasıl Etki Eder ?

Enerji İçeceği Nasıl Etki Eder ?

İçeriğinde yer alan bileşenler ile vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi hızlı bir şekilde veren enerji içecekleri popüler tüketim ürünlerinden bir tanesi olma özelliğini sürdürmektedir.

Yüksek oranda şeker ve kafein bulunan enerji içecekleri farklı aromalarda ve farklı uyarıcı maddeler ile piyasada yer almaktadır. 2016 yılından bu yana %100 yerli enerji içeceği olan Mayar Bison enerji içeceği, hem içeriği hem de ambalaj tasarımı ile tercih edilen en iyi enerji içeceği olarak bilinmektedir.

Enerji içecekleri nasıl etki eder?

Enerji içecekleri bireyin uyanık kalmasını sağladığı için özellikle ders çalışırken veya gece boyunca eğlenmek için gençler tarafından sıkça tüketilmektedir. Tüketildiği andan itibaren vücut üzerindeki etkileri ise saat saat şu şekildedir;

Enerji içecekleri bileşiminde yer alan yüksek orandaki kafein sayesinde, içildikten yaklaşık olarak 10 dakika sonra kana karışır ve nabız artışı sağlar. Sonrasındaki dakikalarda ise kandaki konsantrasyonu en yüksek düzeye çıkar. 30 dakika sonrasında ise mental ve fiziksel yorgunluğu ortadan kaldırır ve daha enerjik ve dinç olunmasını sağlar. Enerji içeceği içildikten sonra geçen 1 saat sonrasında ise enerji veren etkisi ortadan kalkmaya başlar. Birey yeniden yorgun hissetmeye başlar. İçildikten sonraki 6 saat sonrasında ise kandaki kafeinin %50’si düşüş gösterir. 12 saat sonrasında ise kanda enerji içeceğine dair kafeine rastlanmaz. Ancak bu hız kişinin yaşına ve gerçekleştirdiği aktiviteye göre uzayabileceği gibi kısalabilir de. 24 saat tamamlandığında enerji içeceğinden gelen enerji vücutta bulunmaz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp