Geleceğe Dönüşen Kutular

mayar-bison-urunler (7)

Alüminyum teneke kutuların sayısız geri dönüşüm hikayesi…

Alkolsüz içecek kutularımız yeşil ekonomiye kazandırılıyor. Satın aldığınız enerji içeceği ürünlerinin alüminyum kutuları geri dönüştürülerek tekrar kullanıma sunuluyor. Üstelik defalarca…

Kutularımız, geleceğe dönüşüyor!

Enerji içeceği ürünlerimizin kutuları, yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum malzemelerden üretilmiştir. Bağımsız kuruluşlar tarafından onaylayarak geri dönüştürülmüş kutular, yeşil döngüsel ekonominin bir parçası olarak hizmetinizde! Tükettiğiniz içeceklerin kutuları, bir süre sonra tekrar sizinle olacak! Kutularımız, geleceğinizde yerini alacak!

Alüminyum

Alüminyum, atom numarası 13 ve simgesi “Al” olan kimyasal bir metal elementtir. Yerkabuğunun yaklaşık yüzde 8'ini oluşturan yer altı kaynağıdır. Enerji yoğun bir elektrolitik işlem süreci ile bileşik alümina içeren boksitten çıkarılır. Dört ton boksit, 2 ton alümina içerir. Bu miktardaki alüminadan 1 ton değerli alüminyum elde edilir. Alüminyum; işlenebilirliği sebebiyle endüstriyel uygulamaların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ambalajlarda da yaygın olarak kullanılır.

Döngüsel yeşil ekonomi

Alüminyum, yüzde 95'e ulaşan enerji tasarrufu sebebiyle geri dönüşümü en uygun maliyetli malzemedir. Alüminyumun geri dönüştürülmesi için boksitten alüminyum elde etmek için kullanılan enerjinin ve emisyonların sadece yüzde 5'i yeterlidir. Bu sebeple alüminyum üretildikten sonra eritilerek tekrar tekrar kullanılabilir.

Alüminyum, özelliklerini kaybetmeden defalarca geri dönüştürülebilir. Geri dönüşüm, alüminyum özelinde en çevre dostu işlemdir. Şimdiye kadar üretilmiş tüm alüminyum malzemelerin yaklaşık yüzde 75'i geri dönüşüm döngüsündedir. Bu sebeple alüminyum kutularımız, döngüsel yeşil ekonominin bir parçasıdır.

Çevre dostu alüminyum

Alüminyum, karbon ayak izi bakımından en çevreci metallerin başında gelir. Özelliklerini kaybetmeden defalarca dönüştürülebilmesi sebebiyle ürün dönüşüm hızı yüksek endüstrilerde öncelikli tercihler arasındadır.

İçecek kutularımızda geri dönüşüme en uygun alüminyum türü tercih edilmektedir. Hem sağlığınız hem çevre hem geleceğimiz için kutularımız çöpe gitmiyor, size geri dönüyor!

Biliyor musunuz?

1 kilogram alüminyumun geri dönüştürülmesi;

  • 6 kg boksit,
  • 4 kg kimyasal ürün
  • 14 kWh elektrik tasarrufu sağlar.

Mayar Bison içeceklerinin alüminyum kutuları kaç kez size geri dönüyor? Elinizde tuttuğunuz alüminyum içecek kutularımız, defalarca geri dönüştürülüyor!